Jin Jang, harmonie v pohybu

Symbol jin a jang pochází z čínské tradice a vyjadřuje ženský a mužský princip. Jsou spojením rovnováhy a harmonie bytí.

Jin je symbolem ženského principu, je to temnota, vlhkost, chlad, přijímání, noc, emoce, duchovnost. V naší evropské tradici je to Luna.

jinajang

Jang je symbolem mužským, je to světlo, sucho, teplo, expanze, rychlost, tělesnost, soustředění, vědomí. Je to Slunce pro evropské hermetiky.

Jin a jang jsou všude okolo nás, doplňují se a udržují rovnováhu světa. Nejsou to dvě zcela rozdílné věci, ale dvě strany téže mince. Ve všem jinovém je obsažena malá částečka jangu a naopak. Jin a jang jsou konstrukce a destrukce, přijímající a dávající. Jen díky jejich rovnováze existuje svět, takový jaký známe. Jin a jang nachází svůj odraz v celé přírodě, ve střídání dne a noci, přílivu a odlivu, teple a chladu, v rytmickém tepu života.

Jin a jang vždy tvoří jeden celek. Východní lékařství říká, že aby byl člověk zdravý, musí být v něm oba principy v rovnováze. Nejsou-li, vznikají nemoci a problémy.

Čínské krajinářství se snaží zachytit princip jin a jang v přírodě. Jin (pasivní, chladný, ženský princip) se nachází všude tam, kde jsou kapaliny a jemnost. Zde jej symbolizuje klidné údolí a voda. Také mraky a mlha jsou jin. Jang (aktivní, horký, mužský princip) jsou hory, síla a světlo. Zde mají jangový charakter tyčící se hory, skály, obloha a lesk vodních ploch.

Podle taoistů jsou všechny prvky spojeny mystickým kosmickým bratrstvím. „Nebesa, Země i já žijeme spolu a všechny věci i já jedno jsme.“ Tak vyjádřil tuto ideu filosof Čchuang Su. Zde obklopují vrchol menší pahorky a skaliska různé velikosti a spolu s rostlinami vytvářejí symbolický obraz víry ve spojitost všech prvků v přírodě.

V čínských krajinách často nalezneme lidské postavy. Jejich drobnost symbolizuje, že lidé jsou jen malou částečkou ve vesmíru.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.