Květiny, život a jeho pomíjivost

Květiny symbolizují život, ale také jeho pomíjivost a smrt. Královnou západní květeny je bezesporu růže.

Květina, která kvete a uvadá, je stejně jako strom symbolem cyklu zrození, života a smrti. Je krásná, ale zároveň jemná a křehká. Může být ovšem i zrádná, omamná či jedovatá. Symbolizuje život, ale i jeho pomíjivost a smrt. Květiny jsou ovšem spojeny i s přírodní magií, vílami a elfy.

kvetina

Růže je královna západní květeny. Představuje lásku, krásu a věrnost. Již ve starověkém Řecku a Římě byla růže symbol krásy a krásné ženy byly k růžím přirovnávány. Růže jsou ovšem i symbolem romantiky a svádění. Kleopatra nechávala sypat podlahy svého paláce a postel plátku růží, když měl dorazit její milenec.

Křesťanství udělalo z růže symbol zázraku, kdy se z poupěte rodí květ. Mariánský kult uctíval Pannu Marii jako růži. Panna Marie byla nazývána Růže bez trnů nebo Nejkrásnější růže mezi ženami.

Růže je dnes především symbolem lásky a symbolizuje vše, co láska přináší. Tak jako láska pomalu rozkvétá, tak se růže rodí z poupěte. Tak jako růže může zranit svými trny, tak láska i láska může zraňovat a bolet.

Květiny nám lidem připomínají, že přes všechnu krásu světa, nemáme zapomínat, že krása je prchavá, náš čas je omezený a stejně jako život květin, i náš život je pomíjivý.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.